20.08-24.08.2014
Начало: 20.08.2014, 18.30
София, Хотел Горна баня, ул. Урал 2, Конферентна зала.
Дзогчен учения и практики
по текста на Шардза Ринпоче "Сърдечните Капки на Дхармакая"
Чод и Корде Рушен
20 - 24 Август 2014г.
Въведение - "Деветте Пътя в Бон"
20 август, сряда, 2014 г.
18:30–21:00 ч.
Чод - учение и практика
21 август, четвъртък, 2014г.
18:00–21:00 ч.
Кунзанг Нийнгтхиг Корде Рушен - дзогчен учение и практика
22 петък - 24 август, неделя, 2014г.
11:00–13:30 ч.
15:00–18:00 ч.
място: Конферентната зала на Хотел „Горна Баня”, ул. „Урал” 2, София
вход: 290 лева
Чод на тибетски означава „отсичам“. Практикуващият Чьо „отсича“ егоизма и вкопчването в представата за истински съществуващ Аз, като ритуално принася своето тяло за храна на богове, демони, духове, просветлени и непросветлени същества. Това е практика, която помага да се развие абсолютна и безусловна щедрост, успокоява болните, страдащите и духовно слепите чувстващи същества, а също така възстановява нарушената хармония в заобикалящата ни среда.
Корде Рушен се превежда от тибетски като „разделяне между самсара и нирвана“. Целта на тази практика е да ни освободи от нашите вкоренени навици, от обичайната ни представа за себе си и от ежедневните ни възприятия. Ако успеем да останем спокойни в появилата се пустота, без да създаваме нови концепции, нови представи за себе си и т.н., тогава се проява състоянието Дзогчен (от тиб. „Великото съвършенство”). Това е едно неуловимо, трудно за описване състояние, което съчетава пустота, яснота на ума и блаженство при отсъствие на всякакво концептуално мислене, което е основата на Пътя на Дзогчен.
Учението за Корде Рушен ще бъде преподадено въз основа на Дзогчен текста на Шардза Таши Гялцен Ринпоче, наречен „Кунзанг Нийнгтхиг“. Заглавието на текста понякога се превежда и като „Сърдечните капки на Дхармакая“ и се интерпретира като „сърдечната същност на състоянието Дзогчен”. Този текст представлява кратко резюме на Дзогчен практиката от самото начало до края на Пътя. Той, както е характерно за всички Дзогчен текстове, трябва да се изучава само след устно предаване от опитен лама и негови инструкции за успешна практика.
Лама Сандже Монлам е учител от Бон манастира Тритен Норбуце Катманду. Роден е в Тибет през 1955 г. Приема монашески обети на 29 години в манастира Менри в Индия. Той е един от монасите, изследвани за ефекта на тибетската практика туммо (свързана със събуждане на вътрешния огън) по време на експеримент в Нормандия през 2001 г. В последно време той живее и преподава във Франция, в Европейския филиал на манастира Тритен Норбуце – Шентен Дардже Линг.
Ученията и практиките, които Лама Сандже Монлам ще предаде, са подходящи както за начинаещи, така и за по-напреднали практикуващи. Препоръчва се присъствие на цялата програма.
За регистрация и въпроси - Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.